sobota, 04 kwietnia 2020
Imieniny: Ambrożego, Izodora i Wacławy
Ziemia Brzezińska pełna niespodzianek

Miejsca które warto zobaczyć

Lp.NazwaLokalizacjaKrótki opis
1.Lipa Reymonta Przyłęk Duży 41, (gm. Rogów)Pomnikowa lipa drobnolistna, obw. pnia 580 cm, wiek ok. 200 lat, niedaleko której w latach 1890-91 pomieszkiwał kilka miesięcy Wł. St. Reymont.
2.Rezerwat „Zimna Woda”Las między Rogowem, a Przyłękiem Dużym
(gm. Rogów)
200-letni las mieszany o powierzchni 5,58 ha, z 88 sędziwymi dębami bezszypułkowymi i bogatym runem.
3.Parowy JaninowskieLeśnictwo Janinów, na pn. od wsi Janinów
(gm. Brzeziny)
Sieć parowów w malowniczym lesie bukowym (kwaśna buczyna) z głazami narzutowymi.
4.Zespół parkowo-pałacowy w Lisowicach Lisowice
(gm. Koluszki)
Pałac z przełomu XVIII i XIX wieku w stylu klasycystycznym. Obok pałacu rozciąga się park angielski ze stawem na osi założenia. Obecnie w pałacu znajduje się dom opieki społecznej.
5.Cmentarz z I Wojny Światowej  Na pn. od Rogowa,  i Józefowa w lesie, przy drodze do Przyłęka Dużego.
(gm. Rogów)
Cmentarz żołnierzy poległych w trakcie I Wojny Światowej. Jest tu także głaz poświęcony nieznanemu żołnierzowi.
6.Zespół dworski w DąbrowieDąbrowa 1, (gm. Jeżów)Założony po 1930 r przez Karola Sulikowskiego. Dookoła dworu znajduje się zabytkowy park. Od 1957 r we dworze mieści się DPS.
7.Stary FolwarkTworzyjanki 10, (gm. Brzeziny) Zespół XIX-wiecznych zabudowań folwarcznych pełniących funkcję ośrodka gastronomiczno – hotelarskiego. Baza noclegowa, przyjęcia okolicznościowe, stadnina koni, itd.
8.Zespół pałacowo-folwarczny w RogowieOsiedle PGR, (gm. Rogów)Zespół założony na pocz. XX w. przez Ignacego Wilskiego. W jego skład wchodzi secesyjny pałac, zabudowania gospodarcze (m.in. obora i stodoły) oraz park.
 9. Kościół pw. św. Andrzeja
w Jeżowie
 
Jeżów, ul. 3 Maja 30Świątynia pełniła rolę kościoła klasztornego benedyktynów, wzniesiona w XII w. w stylu romańskim, przebudowana gruntownie w XVI w. w stylu gotyckim. Obecnie podziwiać możemy jedynie fragment średniowiecznej budowli. Warto zobaczyć XV-wieczny ołtarz z krucyfiksem, dwie kamienne chrzcielnice oraz piękne gotyckie sklepienie gwiaździste.
10.Kościół Cmentarny pw. Św. Leonardaw Jeżowie Modrzewiowa świątynia wybudowana staraniem benedyktynów w XVII w.
Za kościołem znajdują się groby: generała Jana Krukowieckiego - dowódcy powstania listopadowego oraz Karola Sulikowskiego dyrektora Kolei Warszawsko-Wiedeńskiej i Warszawsko-Bydgoskiej.
11.Młyn „Praga” nad MrogąKołacin250 m od szosy nr 704 za szkołą w Kołacinie(gm. Dmosin)Obecny budynek młyna pochodzi z lat 20 - tych XX wieku. Posiada sprawny napęd wodny oraz elektryczny i jest nadal czynny. W Kołacinie osada młyńska działała w XIX wieku pod nazwą "Stara Piła" co oznacza, że funkcjonował tam tartak.
12.Dawny zajazd poczty konnejKołacin 15 C
(gm. Dmosin)
Zajazd z 1859 r. W okresie międzywojennym został  zaadoptowany na remizę OSP. Nagrywano w tym zajeździe wiele filmów.
13.Były dworek rodziny DobieckichKołacinek  21
(gm. Dmosin)

Dworek wzniesiony w II poł. XIX w. przez Dobieckich na fundamentach szlacheckiej siedziby  rodziny Plichtów, herbu Półkozic. Obecnie na terenie majątku Dinopark/Kraina Świętego Mikołaja.

14. Zabytkowy kościół drewniany pw. Wszystkich Świętych Kołacinek 22
(gm. Dmosin)
Kościół konstrukcji zrębowej wzniesiony w 1788 roku. Obok drewniana dzwonnica konstrukcji szkieletowej. Obecny kościół został wzniesiony dzięki hojności rodziny Plichtów. Pierwsza wzmianka o obiekcie pochodzi z 1521 r. Ściany boczne i sufit zdobione polichromiami, nad chórem znajduje sklepienie pseudozwierciadlane.
15. Cmentarz wojenny w JeżowieJeżów, ul. Wojska Polskiego Centralne miejsce cmentarza zajmuje mauzoleum rodziny gen. Rozwadowskiego z XIX w. i groby polskich żołnierzy poległych w bitwie pod Jeżowem 9 września 1939 r.
16.Stajnia „El Dorado”ul. Strykowska 32, Brzeziny Stajnia powstała w 2009 roku. Zajmuje się nauką oraz doskonaleniem umiejętności jeździeckich pod okiem wykwalifikowanych instruktorów. Prowadzi hotel dla koni. Przyjmuje konie na cały rok jak również na okresy krótsze np. wakacje, ferie, urlop itp.